Віночки звивайте, на Купала поспішайте

На час святкування дня Івана Купала припадає пік розквіту природи, повсюди буяють трави і тому багато звичаїв пов’язано з рослинним світом.

Обов’язковим атрибутом свята є купальський вінок, який роблять з польових трав та квітів. Вважалось, що кожна рослинка, яку вплітали у вінок, надавала йому особливу магічну силу. За звичаєм, для виготовлення вінків використовували барвінок, любисток, волошки, ромашки, мальви, папороть, троянди, мак, базилік, ожину, а також гілочки берези та дуба.

У бібліотеці-філії №9 стало доброю традицією проводити до свята майстер-класи для дівчаток з виготовлення купальських віночків.

Неймовірні запахи різнотрав’я зустрічали 6 липня читачів книгозбірні та відвідувачів табору відпочинку «Літограй».

Про історію свята, його вікові традиції та сьогодення розповіла дітям бібліотекарка Юлія Харченко. Волонтер Леся Волинець покроково показала як правильно поєднати у віночку квіти і трави, підібрати гамму кольорів, як сплести віночка, щоб він став окрасою купальського дійства. А потім:

«біля річки ходили дівчата – карі оченята,

Личка, мов яблука, брови чорненькі –

Дівчата ой які гарненькі.

Вони в зеленім лузі квіточки збирали,

Квіточки збирали, на хвилю, на воду кидали.

А віночки із ружі червоної

Ромашки, зілля зелененького,

Волошки синьоокої, червоного маку».

За народними повір’ями, куди попливе вінок – з тієї сторони живе «суджений». Вважалось, якщо вінок добре пливе і свічка не гасне, то дівчина скоро вийде заміж, а якщо крутиться на місці – то ще дівуватиме. Оскільки наші дівчатка ще діти, то їм ще дівувати та й дівувати.

Катерина Волинець.