-
- 13 травня 2025
-
«Пишіть, побратими, посестри, бо інакше напишуть за вас…»
З 8 по 10 травня у Львові відбувся VІІ Всеукраїнський форум військових письменників на базі Львівської обласної бібліотеки для юнацтва імені Романа Іваничука.
Ініціаторкою цього потужного зібрання є очільниця бібліотеки пані Тетяна Пилипець разом з командою однодумців. Я, завідувачка бібліотекою філією №5 Світлана Хмільова, разом з бібліотекаркою Майєю Боженко мали честь бути учасницями дійства. Неймовірна та знакова подія, насичена програма, багато знайомих облич та цікаве спілкування.
Основна тема форуму – пам’ятування загиблих героїв, їх життєвий подвиг та внесок у військову літературу. Бібліотечні фахівчині взяли участь в Координаційній платформі #Усі_Свої, яка має за мету координацію співпраці з пам’ятування між родинами, видавцями, іншими ініціаторами з промоції творів новітніх Героїв та бібліотекарями, активними дієвцями проєкту «Слідом за # Голосами», бібліотеки які готові стати ком’юніті для амбасадорів «нового розстріляного відродження».
Цей форум військових письменників відрізняється від попередніх – участь у форумі взяла бібліотечна спільнота з усієї України. А ще, цьогорічний форум особливий − вперше відбулося вручення літературної Премія імені Василя Паламарчука «Смішно про страшне».
На жаль на війні є непоправні втрати. В липні минулого року Василь Паламарчук загинув… Світла, життєрадісна людина, автор книжки «Військовий непотріб». Першими лауреатами премії стали: Олександр Закерничний за книгу «Записки добровольця») (посмертно), Олександр Осадко за книгу «Жити не можна померти» (посмертно).
Спеціальну відзнаку родини Паламарчуків отримав Валерій Галадим за книгу «Стріляний горобець».
Нагороди вручили родинам загиблих письменників, а ось спецвідзнаку автор отримав особисто.
Книга була написана під псевдонімом, бо Валерій Галадим перебував у окупації, з якої нещодавно його визволили.
Письменники, які з початком російсько-української війни 2014 року взяли до рук зброю і пішли захищати України від російської навали, а також воїни, які почали писати, перебуваючи в зоні бойових дій, приїхали до Львова, щоб поспілкуватися з колегами по перу і побратимами по зброї, презентували свою творчість читачам та бібліотекарям.
Програма роботи координаційної платформи Усі_Свої була націлена переважно на бібліотекарів. 8 травня відбулося знайомство з учасниками панелі «Говорити, щоб пам’ятали». Були щемливі виступи матерів, дружин, друзів загиблих Героїв. Спікери: дружина Героя України Генерала Кульчицького Надія Кульчицька (Львів), мама Народного Героя України Степана Чубенка та упорядниця його творчої спадщини Сталіна Чубенко (Полтава), батько поета Юрія Руфа Роман Дадак (Львів), мама Михайла «Лємберга» Олена Чернінька, авторка книги «Лємберг. Мамцю, ну не плач», сестра Юрія Колесника Феодосія Колесник (Львів) з книгою «Історія воїнів ЗСУ про нашу животворну мову», сестра Олександра Закерничного, письменника, автора книг «Синочка» та «Записки добровольця», Світлана Шевченко та його племінниця Наталя Шевченко (Одеса), біографка Івана Баранича Ольга Григуть (Львів), мама та упорядниця творчої спадщини поета та музиканта Іллі Чернілевського Ольга Чернілевська (Київ), дружина Костянтина Гнітецького Оксана Фусик, що є режисеркою «Суспільне. Рівне», де вона з чоловіком створила цикл програм про місцевих літераторів (Рівне), Юлія Какуля-Данилюк, промоутерка творчості та засновниця кімнати пам’яті у рідному селі Капитолівка закатованого росіянами Володимира Вакуленка (Харків), Оксана Набєгова, матір та упорядниця книги загиблого сина Романа Набєгова (Хмельницький), букблогерка, оглядачка мілітарної та меморіальної літератури Людмила Нужна (Жовті Води), дружина Героя Тихоючик Ірина, упорядниця експозиції пам’яті у краєзнавчому музеї Первомайська, авторка книги про чоловіка-героя (Первомайськ), Оксана Дудар, журналістка, авторка книги «Щоденники вдови».
9 травня відбулася авторська екскурсія пам’яті госпітальєрки Ірини Цибух «Чеки» від брата Юрія, майбутнього архітектора і ліцензованого гіда, який продовжує роботу з пам’ятування, започатковану дослідженнями Ірини. Юрій провів нас знаковими місцями Львову, які пов’язані з його сестрою та побували на останньому місці спочинку Ірини Цибух та інших військових Героїв – «Марсовому полі».
Цікавий виступ «Життя бібліотек в часі Великої війни» був від Президентки УБА, заступниці гендиректора Національної бібліотеки імені Ярослава Мудрого Оксани Бруй. До пізнього вечора, 9 травня, презентувалася від військових письменників Поетична тераса «Непроминальне...».
Чим цікавий був третій день форуму − антилекція «Від Турянського до Кривцова: межі пам’яті» від директора Муніципальної бібліотеки (м. Львів) Василя Кметя, кандидата історичних наук, науковця, дослідника історії книги.
Пан Василь провів екскурсію кращими бібліотеками Львова, які оновлюються та розвиваються: сенсотека, леотека, відділ медіатеки Центральної міської бібліотеки ім. Лесі Українки, Мистецька бібліотека. Цікавим було дружнє спілкування з львівськими колегами та обмін досвідом.
Не зважаючи на те, що Львів нас зустрів холодом і дощиком – три дні форуму були дуже насиченими і продуктивними, теплими і зворушливими, зі сльозами і обіймами. Дякуємо організаторам за чудову подію.
Світлана Хмільова.
Поділись з друзями:
Централізована бібліотечна система Білої Церкви обслуговує 50873 читачів!
Це більш ніж 25% населення всього міста!