-
- 09 січня 2025
-
Творчий світ Миколи Сома
5 січня 2025 року Миколі Сому – поету-шістдесятнику, автору понад десяти збірок віршів, лауреату премій імені Володимира Сосюри та Остапа Вишні за літературні твори, премій фонду Тараса Шевченка та імені Дмитра Нитченка за журналістську й громадську діяльність, премії Олекси Гірника виповнилося б 90 років.
З цієї нагоди у бібліотеці-філії №6 відбулася поетично-пісенна година «Пісенна творчість Миколи Сома». На захід працівники книгозбірні запросили членкинь клубу «Фітовітальня».
Працівниці бібліотеки Людмила Романюк та Світлана Шута розповіли присутнім про життєвий і творчий шлях поета, його навчання на факультеті журналістики Національного університету імені Тараса Шевченка, дружбу зі славетним поетом Василем Симоненком, з яким разом навчався. Фахівчині повідомили й про те, що Микола Данилович був нашим колегою: він 11 років працював у Публічній бібліотеці імені Лесі Українки на посаді завідувача сектором та очолював міський Клуб бібліотекарів з вивчення та популяризації українського літературного процесу.
Микола Сом є автором відомих поетичних книг: «Йду на побачення», «Хроніка воєнного дитинства», «Присвята і послання», «Сто епітафій», прозових видань «З матір’ю на самоті» та «Як я Сталіна хоронив».
Особливу увагу бібліотекарки приділили пісенній творчості поета, зауваживши, що композиторами створено понад 100 пісень на слова Миколи Сома. Оскар Сандлер, Олександр Білаш, Володимир Верменич, Платон Майборода, Михайло Мельниченко писали музику на його поетичні твори. Його пісні виконували Раїса Кириченко, Іван Козловський, Олександр Таранець, Ніна Матвієнко, Юрій Гуляєв, Національний академічний народний хор України імені Верьовки. Фахівчині зазначили, що пісні, написані на вірші поета, звучали в кінофільмах «Коли починається юність», «Хлопчики», «Артист із Коханівки», «Чорноморочка», «Місяць травень», «Їхали ми, їхали».
Одні з найпопулярніших пісень Микола Сома: «Без вітру не родить жито», «Вишиванка», «Пливе Дніпро до моря синього», «Польова царівна», «Дума про землю», які співають не лише у нас, а й за рубежем – в Австралії та в Америці. Присутні мали можливість прослухати ці пісні. Відкриттям для учасників заходу було те, що автором відомої всім з дитинства колискової «Рученьки-ніженьки», яка протягом 24 років лунала в ефірі телепрограми «На добраніч, діти» та увійшла до Книги рекордів Гіннеса, є Микола Сом.
Микола Данилович часто бував у Білій Церкві, мав тут гарних друзів та зачаровувався красою міста, милуючись водами річки Рось.
Його вірші перекладено на багато мов світу, і звучать вони ніжними словами, чарівними піснями, дотепним гумором у душах його шанувальників.
У читальній залі звучали вірші Миколи Сома, а на завершення прозвучала пісня «Вишиванка» у виконанні читачок бібліотеки Анастасії Шевченко та Валентини Бадзюх.
Микола Сом залишається у своїх поезіях і піснях – неймовірно красивий і неповторно ліричний. Він залишив нам «Телеграму із сільради», «Лист чорноокій мурашці», «Сомову вулицю» й багато-багато віршів, де ніжність і тонкий гумор зненацька сплітаються з тугою-печаллю.
Ми зобов’язані пам’ятати і шанувати тих, хто в непростий час творив національну культуру, оберігав рідну мову, захищав нашу історію та народні традиції. І, водночас, залишався українським мрійником, як Микола Сом, бо справжня Честь і Гідність свідків не потребує!
Надія Гаврилова.
Поділись з друзями:
Централізована бібліотечна система Білої Церкви обслуговує 50873 читачів!
Це більш ніж 25% населення всього міста!