-
Знамениті українці
Серія «Знамениті українці» заснована у 2009 році. Дякуючи Українському інституту книги, центральна бібліотека Білої Церкви збагатила свій фонд новинками. Знайомимо вас з деякими з них.
Ігор Коляда, Юлія Коляда «Павло Тичина»Павло Григорович Тичина увійшов в історію нашої культури як поет – новатор, романтик, співець Весни, автор неперевершених «Сонячних кларнетів», перекладач, богослов, науковець, музикант, художник. Він збагатив українську мову понад 1500 неологізмами, які внесені до сучасних словників. Навчив відчувати в поезії музику та мислити образами, говорив до Всесвіту мовою рідної української землі. І водночас він був людиною, про яку Василь Стус написав: «Феномен Тичини – феномен доби. Його доля свідчитиме: поет жив у час, що заправив генія на роль блазня. І поет погодився на цю роль…, ставши блазнем при дворі кривавого короля…»
Олена Шапошникова «Іван Багряний»Життєвий шлях Івана Багряного, українського письменника, поета, політика, лауреата Шевченківської премії, був сповнений спротиву всьому фальшивому й облудному в радянській дійсності. Митця було ув’язнено. І всюди – в камерах, таборах, а потім в еміграції – він зазнав безліч цькувань лише через те, що любив свою Вітчизну. В його творах – вірність і зрада, свобода і рабство, кохання, божевілля, героїзм і віра.
Тетяна Панасенко «Іван Котляревський»Іван Котляревський – письменник, громадський і театральний діяч. Його безсмертна «Енеїда» й вічно юна «Наталка Полтавка» з часом не тьмяніють і не губляться, а зачаровують нових читачів. Ім’я їхнього автора, основоположника й першого класика нової української літератури, назавжди вписане в історію української і світової літератури. Іван Франко, оцінюючи безприкладний літературний подвиг письменника, порівнював його творчість з пробудженням високогірного орла, який злетівши з вершини, відвалив снігову брилу, що, покотилася кам’яним схилом, викликала могутню лавину, яка залунала дужче грому.
Ігор Коляда, Юлія Коляда, Павло Юрчишин «Квітка Цісик»Чарівною квіткою України, легендою за океаном називають представницю української діаспори Квітку Цісик, незабутній голос якої пронизує до глибини душі. Дивна, багато в чому трагічна доля випала маленькій симпатичній жінці: завдав болю ранній розрив із Батьківщиною, який гоїла українськими піснями, а невиліковна хвороба привела за собою ранню смерть. Мрія усього життя здійснилася. Далекий голос України досі лунає між нас і продовжує зігрівати серця людей на всій планеті.
Ігор Коляда, Юлія Коляда, Сергій Вергун «Микола Лисенко»Видатний піаніст, хоровий диригент, композитор Микола Лисенко здобув блискучу освіту – закінчив природознавчий факультет Київського університету, потім захистив кандидатську дисертацію з біології, і йому пророкували блискучу кар’єру вченого. Але він обрав собі інший шлях, пов’язавши своє життя з музикою. Робив обробки народних пісень, написав 10 опер, вокальних творів, сонат, рапсодій, сюїт, полонезів, ноктюрнів. Українським музикантам щорічно присуджують Премію імені Миколи Лисенка.
Парасковія Нечаєва «Володимир Івасюк»Володимир Івасюк – непересічна особистість в українській культурі: окрім написання музики та віртуозної гри, часто сам створював тексти до пісень, а також захоплювався живописом і був професійним медиком. Його називали українським Орфеєм, буковинським Шубертом, Ікаром української пісні, видатним композитором, одним із основоположників української естрадної музики. Володимир прожив всього 30 років, але він виконав свою місію, використав талант і потенціал, зробивши українську пісню модною на весь світ.
Ігор Коляда «Соломія Крушельницька»Соломія Крушельницька – славетна українка, яка прославилася на весь світ завдяки своєму оперному співу, адже її сопрано справляло гіпнотичний ефект на слухачів. Вже за п’ять років після початку виступів домоглася загального визнання власного таланту і ще за життя отримала титул найвидатнішої співачки світу, звання вагнерівської примадонни ХХ століття. Співати на одній сцені з Соломією вважали за велику честь імениті тогочасні виконавці. І хоча видатна українка володіла вісьмома мовами, але українські пісні завжди виконувала в оригіналі й ніколи не забували про Батьківщину.
Ростислав Коломієць «Марко Кропивницький»Фундатор українського професійного театру Марко Кропивницький був на рідкість обдарованою людиною. Він створив понад 40 п’єс, заснував перший національний професійний театр на теренах Східної України, виховав ціле покоління українських акторів-професіоналів. Марко Лукич написав мелодії для багатьох п’єс, розумівся на образотворчому мистецтві, був тонким і спостережливим психологом. Ще за життя Кропивницького називали «батьком українського театру», «українським Мольєром» і «українським Шекспіром», а його прогресивні ідеї актуальні й у нас час.
Читайте, знайомтесь. Чекаємо на вас в нашій бібліотеці.
Поділись з друзями:
Централізована бібліотечна система Білої Церкви обслуговує 50873 читачів!
Це більш ніж 25% населення всього міста!