-
Біла Церква – історична, наукова, літературна, мистецька ч.1
Пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку «Біла Церква – історична, наукова, літературна, мистецька».
На виставці представлені книги письменників-краян, що вийшли друком 2011-2013 роки, за такими розділами: «Історичне краєзнавство», «Літературне краєзнавство», «Проза і поезія наших краян», «Наукова Білоцерківщина», «Природа рідного краю».I. Історичне краєзнавствоБіла Церква. Історія та сучасність газетним рядком : документально-публіцистичні історичні нариси та газетні публікації / авт. кол. А.І.Гай (голова) [та ін.]. – Біла Церква : Білоцерківдрук, 2013. – 175 с. : іл.
Чому, сказати й сам не знаю,Живе у серці стільки літОта стежина в ріднім краюОдним одна біля воріт.А.Малишко
Грабовський, Н. Зошити з червоної пітьми. Приватні записи 1980-1982 років / Никанор Грабовський. – К. : Просвіта, 2013. – 452 с.
Життя, що залишається у поколіннях як жорстокий досвід, не завжди хочеться згадувати… Проте воно, проминуле життя, що довго таїлося в душі сільського вчителя, ніяк не відпускало. Тож нічого іншого й не залишалося, як виповісти його на папері. Тим паче, що власний вік уже йшов до схилку й не хотілося нести з собою пережитого в могилу. Тому вчитель-пенсіонер і взявся за перо, щоб уже у 1980—1982 роках записати моторошні епізоди зі свого життя в зошитах… Та ось вони опубліковані! Так народилася книга Никанора Грабовського "Зошити з червоної пітьми” (Київ, ВЦ "Просвіта”, 2010). Тема книги не нова для нинішньої публіцистики. Про злочини сталінщини розповідають десятки творів. І вже наче б нічого нового не скажеш… А проте ці мемуари (чи приватні записи, як зазначено в підзаголовку) читаєш із неослабною увагою – ніби про те лихоліття довідуєшся вперше. Відчувається, що писала людина неупереджена, однак гірка дійсність і їй відкриває очі. Бо надто часто ця людина опиняється в ситуації, про яку мовиться: за моє жито та мене й бито... ...Цінність будь-якої книги вимірюється не тільки темою, намірами автора розповісти читачеві правду, а й тим, як вона створена й написана. Никанор Грабовський не був літератором-професіоналом. Доти нічого не публікував у пресі, залишив по собі лише ці зошити… Проте, творений щирим серцем, його меморіал читається з неослабною увагою, як високохудожній роман. Можливо, цьому посприяла й та обставина, що готував книгу до друку його син Віктор Грабовський, відомий поет і прозаїк, блискучий стиліст, який багато років працював заступником та в.о. головного редактора "Літературної України”. Без його зусиль цей рукопис навряд чи був би опублікований. А так треба дякувати долі, маємо твір не тільки викривальний, у якому використано вражаючі документи епохи, а й яскравий своїм оригінальним, високохудожнім викладом. Із статті письменника М.Мачківського "Трагізм жорстокого проминулого. Принагідні роздуми над приватними записами сільського вчителя”. Повністю статтю можна переглянути на сайті тижневика "Слово Просвіти” за посиланням: http://slovoprosvity.org/2013/10/04/%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%B3%D1%96%D0%B7%D0%BC-%D0%B6%D0%BE%D1%80%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D1%83%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BD/
Касьян, М. Рокове століття (Події, таємниці, злочини). Кн. 1. – Біла Церква : Вид. О. Пшонківський, 2013. – 240 с.
Книга є продовженням спогадів автора, які раніше побачили світ у двох попередніх книгах «Я родом з Волині» та «Під грифом «Цілком таємно». Простежується активна позиція автора в громадському житті та його небайдужість до подій в колишньому СРСР, в Україні та у світі.
Чернецький, Є. Мар`янівка і Козловські наприкінці XIX століття / Євген Чернецький. – Біла Церква : Вид. О. Пшонківський, 2013. – 19 с. іл.
Видання присвячене селу Мар`янівка Васильківського району Київської області і родинам Козловських, які мешкали в ньому наприкінці XIX століття. В одній з них народився в 1900р. тенор зі світовим ім`ям – Іван Семенович Козловський. Розглянуто статистичні відомості про село, а також дані з анкет родин Козловських, укладених під час проведення Першого всеукраїнського перепису населення 1897 року. Публікація адресована краєзнавцям, шанувальникам української минувшини і присвячена генію Івана Семеновича Козловського. матеріал про Є.Чернецького на сторінках "Вікіпедії”
http://www.day.kiev.ua/uk/article/simeyniy-albom-ukrayini/shcho-stalosya-z-ukrayinskoyu-aristokratiieyu – інтерв`ю з Євгеном Чернецьким на сайті газети "День”.
Чернецький, Є. Шляхами полковника Никифора Блаватного. 1886-1941 / Євген Чернецький. – Біла Церква : Вид. О. Пшонківський, 2013. - 138 с.
В книзі опубліковано біографію полковника Никифора Блаватного – одного з організаторів Вільного козацтва, командира куреня Чорних гайдамаків під час першої українсько-радянської війни (початок 1918р.), вихователя гетьманича Данила Скоропадського та українського громадського діяча, письменника і публіциста в Аргентині. Книга доповнена родоводом Блаватних (Блавітних) з Пархомівки на Київщини та даними 1834 р. про їхніх односельців. Видання адресоване дослідникам і шанувальникам Української революції 1917-1921 рр.
Шарова, Т. У війни жіноче ім`я. На терезах пам`яті / Тетяна Шарова. – Біла Церква : [б.в.], 2013. – 43 с. : іл.
«О, яке ж ти неповторне,Жіноче обличчя війни.Ніжне і мужнє, сповненеВеликої любові до рідної землі.»
В книзі опубліковано розповіді про жінок-воїнів, наших безстрашних земляків, що гідно виконували священний обов`язок – захищали Батьківщину у скрутний для неї час. Це вони поклали на вівтар Перемоги найдорожче – своє життя і здоров`я, сили і звитягу.
Білоцерківський біографічний словник. Матеріали. Т.2 / Білоцерків. міськ. відділ культури ; Білоцерків. МЦБС ; відділ інформ.-краєзн. роботи ; під заг. ред. Є. Чернецького. – Біла Церква : Вид. О.В. Пшонківський, 2012. – 317с.
Збірник містить напрацювання з білоцерківської біографістики. В ньому видано як біографічні відомості про представників місцевої влади в період після Другої світової війни, так і про інтелігенцію Білої Церкви. Окремі публікації присвячені білоцерківському духівництву, архітекторам та будівельникам. Також дуже важливим є публікації про ювілей С.Л.Дроздова та подвірний облік мешканців Олександрії і Залізничного селища 1942 року. Видання адресоване науковцям та всім небайдужим до історії Білої Церкви.
Бондар, А. Історія Першої Білоцерківської гімназії в особах / Анатолій Бондар, Борис Смуток. – Біла Церква : Вид. О. Пшонківський, 2012. – 127 с.
Книга присвячена відомим людям, доля яких пов`язана з білоцерківськими гімназіями 1847-1920рр. На основі архівних та літературних джерел у ній досліджуються біографії відомих учнів та працівників гімназій, які прославили Першу Білоцерківську гімназію, що в XIX-XX століттях була одним із центрів освітнього і культурного життя Київщини. Читач знайде розповіді про письменників, істориків і краєзнавців, революціонерів, дипломатів, священнослужителів і художників, композиторів і кіномитців, а також нариси про науковців-академіків, які стали лауреатами державних премій, Героями Соціалістичної Праці. Книга розрахована на істориків, краєзнавців, учителів, учнів та широке коло читачів – усіх тих, кого цікавить історія рідного краю.
Лесничий, Г. Трудовой подвиг : воспоминания / Григорий Лесничий. – К. : Персонал, 2012. – 47 с.
В книгу увійшли спогади про управління нафтопереробної та нафтохімічної промисловості Української РСР, підпорядковане одночасно Раді Міністрів республіки і Союзному міністерству. Під керівництвом Григорія Омеляновича Лісничого була створена нафтопереробна і нафтохімічна промисловість України. Побудовано найбільші в колишньому СРСР і Європі Кременчуцький і Лисичанський нафтопереробні заводи, Дніпропетровський і два Білоцерківських шинних заводи, Сумській та Білоцерківський завод гумотехнічних виробів, Кременчуцькій і Стахановський завод технічного вуглецю, Чернівецький, Стрійський і Горлівський заводи гумового взуття, Білоцерківський завод азбестотехнічних виробів.
Чернецький, Є. Історія Білої Церкви: події, постаті, життя / Євген Чернецький ; [ред. В. Іванців]. – Біла Церква : Вид. О. Пшонківський, 2012. – 448 с. : іл.
В книзі розповідається про історію Білої Церкви – міста, яке наближається до тисячолітнього ювілею та є одним із символів Київщини. Долі білоцерківців та життя міста показане на тлі історії Центрально-Східної Європи. Охоплено часи від Середньовіччя до перших кроків самостійної України. Читачі познайомляться також з краєм, над яким гордо височіли вежі Білоцерківського замку, який захищала білоцерківська шляхта та козацтво, яким милувалися письменники і митці. Про презентацію книги більше можна дізнатися за посиланнями: http://www.grif.kiev.ua/holidays/19981.html
Чернецький, Є Нащадки рицарів із Савиць: Савицькі герба Сліповрон у Київській губернії / Євген Чернецький ; Білоцерківське коло ; Т-во охорони старожитностей Київщини ; Білоцерківська міська ЦБС ; Білоцерківський краєзнавчий музей. – Біла Церква : Вид. О. Пшонківський, 2012. – 114, [2] с.
В книзі розглянуто відомості про шляхетські родини Савицьких герба Сліповрон, які наприкінці XVIII та впродовж першої третини XIX ст. доводили своє благородне походження в Київському дворянському депутатському зібранні. В додатку вміщено опис подорожі до Савиць на Підлісся, здійсненої Євгеном Чернецьким на Покрову 2011 року. Видання адресоване шанувальникам шляхетської старовини. Відомості про рід Савицьких на сторінках "Вікіпедії” – http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%86%D1%8C%D0%BA%D1%96 Видання "Нащадки рицарів із Савиць: Савицькі герба Сліповрон у Київській губернії” на сайті "Українська історична книга” – http://historybooks.com.ua/prosmotr_podrobnuy.php?id=1884
Шулипа, Л. Жизнь отданная городу / Леонид Шулипа. – Біла Церква : Вид. О.Пшонківський, 2012. – 269 с.
«Любимий брате, ми разом були,І тих часів лунає відголосся…Шляхи нас спільні до мети вели,ти зіркою для мене сяєш й досі…»
Книга спогадів про людину, яка впродовж 18 років була мером Білої Церкви, найбільшого міста в Київській області – Геннадія Володимировича Шуліпу. Автор книги рідний брат героя публікації – Леонід Володимирович Шуліпа. Тут зібрано спогади сучасників Геннадія Володимировича, його колег, друзів, соратників. Це дало можливість всебічно показати цю особистість, згадати усе те хороше, що ним зроблено для нашого міста. Книга розрахована на широке коло читачів.
Сосни замість обелісків (Білоцерківський мартиролог) / Білоцерківське Добровільне Т-во Незаконно Репресованих ; упоряд. В.О. Коломієць. – Біла Церква : Білоцерківське Добровільне Т-во Незаконно Репресованих, 2011. – 498 с. : іл.
До книги увійшли найстрашніші записи з історії суспільних хвороб людства. Понад 70 років смерті й безпросвітного мороку. Хроніка планомірного й поетапного геноциду, перед якою бліднуть літописи тираній всіх часів і народів. Десятки мільйонів убитих тіл і сотні мільйонів загублених душ – ціна бездумного перейняття маячливих західних ідей, під шум яких цілий народ був поставлений на коліна із кляпом у роті. Ця книга – перша спроба зібрати воєдино сотні імен і життєписів, пов`язані з ними факти й події більшовицького лихоліття на Білоцерківщині. Книга споряджена фотографіями та іншими ілюстраціями. Переважна більшість документів, поміщених в основному тексті і розділі «Додатки», оприлюднюється вперше. Книга може бути використана істориками й краєзнавцями.
Чернецький, Є. Браницькі = Braniccy / Євген Чернецький ; ред. В. Іванців. – Біла Церква : Вид. О.В. Пшонківський, 2011. – 731 с. : іл.
Тепер, коли спливли заледве півторастоліття, належать Корчаки-Браницькідо найбільш багатих, знаменитихі відомих аристократичних родівне лише Польщі,але також цілої Європи.Теодор Жихлінський, «Золота книга польської шляхти», 1899 р.
В книзі висвітлено історію Браницьких – одного з найбільших знаменитих родів герба Корчак. Реконструйовано родовід цієї пралінії Корчаків, що охоплює період від середини XIV до початку XXI ст., та розглянуто чинники, які уможливили піднесення однієї з гілок середнього панського роду до рівня найбільш заможної та впливової європейської аристократії. Також представлено біографії найвидатніших представників роду – познанського єпископа Себастяна, галицького каштеляна Юзефа, великого коронного гетьмана Францишка-Ксаверія, їхніх нащадків та родичів. Описано розвиток двору графів Браницьких у Білій Церкві, продемонстровано напрямок розвою їхніх маєтків та резиденцій. В додатках вміщено нотатки про рід Корчаків-Браницьких останньої його представниці Анни Браницької-Вольської та фундаментальну працю Оксани Степанишиної, присвячену економіці графських маєтків. Видання адресоване поціновувачам втрачених світів – українського й польського Середньовіччя, шляхетської Речі Посполитої, аристократичної Європи, уявлених на прикладі одного роду. Про презентацію книги більше можна дізнатися за посиланнями: https://sites.google.com/site/provincijnihroniki2/provincijni-novini/novini-biloie-cerkvi/istoricnadaninabranickim/
Читако, Д. Подгурская легенда о Чаусовском подполье / Д.Читако, Т.Шарова. – Белая Церковь : ТОВ "Білоцерківдрук”, 2011. – 55 с.
Книга присвячена 70-річчю початку партизанського і підпільного руху під час Великої Вітчизняної війни в Україні.
Біла Церква столиця Надросся : [буклет]. – Біла Церква : РІА «БЛІЦ», [б. р. в]. – 56 с.
В буклеті вміщено стислу історичну довідку про історію та духовну спадщину міста, дендропарк «Олександрія», білоцерківський краєзнавчий музей та білоцерківський національний аграрний університет. Сивочоле, прекрасне місто над Россю сьогодні має досить розвинену мережу міжнародних зв`язків. Видання стане в нагоді вчителям, учням, студентам та гостям нашого міста. На офіційному сайті міської ради та її виконавчих органів можна знайти інформацію про місто – http://www.bc-rada.gov.ua/node/1811
II. Літературне краєзнавство
Лауреати Білоцерківської міської молодіжної літературно-мистецької премії імені Миколи Вінграновського : біобібліографічний покажчик / Білоцерків. міська ЦБС ; б-ка філіал №8 ; від. метод. та бібліограф. роботи ; упоряд. Т.Г.Біла, О.В.Дученко, Г.М.Іванова, Н.П.Коробкова ; ред. Т.Г.Біла. – Біла Церква : [б.в.], 2013. – 44 с. – (Гордість і слава Білоцерківського краю).
Покажчик присвячений лауреатам Білоцерківської міської молодіжної літературно-мистецької премії імені Миколи Вінграновського . Містить відомості та бібліографію про лауреатів міської молодіжної літературно-мистецької премії з дня її застосування 1993 року по 2012 рік включно. Матеріал розміщений за хронологією. Підбір матеріалу, включеного до покажчика, закінчується лютим 2013 року. Покажчик стане у нагоді науковцям, краєзнавцям, мистецтвознавцям, культурологам, літературознавцям, студентам, молоді та усім, хто цікавиться літературним-мистецьким життям Білої Церкви та молодіжним рухом у місті.
Молодіжна літературно-мистецька премія імені Миколи Вінграновського на сторінках «Вікіпедії» Бібліографічний покажчик «Лауреати Білоцерківської міської молодіжної літературно-мистецької премії імені Миколи Вінграновського» можна переглянути за посиланням: http://www.biblioteka.com.ua/modules.php?name=Pages&go=page&pid=329 –
Біла, Т. Сучасне літературно-мистецьке життя Білої Церкви : дайджест із творчого доробку Тетяни Білої / Тетяна Біла ; упоряд. Р.П. Григоренко, О.В.Дученко. – Біла Церква : [б.в.], 2012. – 91 с.
У дайджесті зібрано публікації із газет, журналів та сайту «Бібліотеки Білої Церкви» про творчість письменників-краян, композиторів, діячів культури та мистецтва, матеріали про Київський академічний обласний музично-драматичний театр ім. П. Саксаганського, Будинок органної та камерної музики, муніципальний хоровий колектив «Від серця до серця». Окреме місце відведено діяльності бібліотек міста та бібліотекарів. Матеріал згруповано за розділами: «Літературознавче краєзнавство», «Слово про колег», «Розвиток бібліотечної справи у Білій Церкві», «Біла Церква театральна», «Музичне життя міста». Дайджест стане при нагоді літературознавцям, бібліотекарям, краєзнавцям, учителям, учням, студентам.
Костянтин Мордатенко – молодий паросток української поезії : біобібліогр. покажчик / Білоцерківський міський відділ культури і туризму ; Білоцерківська міська ЦБС ; відділ метод. та бібліограф. роботи ; упоряд. Т.Г.Біла, О.В.Бульда, О.В.Дученко ; ред. Т.Г.Біла ; відп. за вип. Р.П.Григоренко. – Біла Церква : [б.в.], 2012. – 35 с. – (Літературна Білоцерківщина), (Слава і гордість Білої Церкви).
Покажчик присвячений творчості білоцерківського поета, члена Національної спілки письменників України, лауреата Білоцерківських міських літературно-мистецьких премій ім. І.С. Нечуя-Левицького та молодіжної ім. М.Вінграновського – Костянтина Леонідовича Мордатенка. У покажчику зібрано публікації творів та матеріали про творчість письменника. Також ввійшли книги, дослідження, збірники, антології, статті із монографій, збірників, періодичних видань, написані К. Мордатенком, матеріали про його життя і творчість: рецензії, відгуки, літературно-критичні матеріали. Покажчик стане у нагоді літературознавцям, бібліотекарям, краєзнавцям, вчителям, студентам, учням та всім шанувальникам українського поетичного слова.
Мочалова, Н. Символіка колірної гами поезії Володимира Іванціва / Наталія Мочалова, Тетяна Біла, відп. за вип. Р.П. Григоренко. – Біла Церква : [б.в.], 2012. – 12 с. – (Краєзнавче літературознавство).
Білоцерківська міська ЦБС започаткувала новий проект "Краєзнавче літературознавство”, у ході втілення якого буде підготовлено та видано ряд літературознавчих праць про творчість письменників-краян В. Міняйла, А. Гудими, В. Іванціва, Т. Шарової, П. Розвозчика, Є. Євтушенка, В. Дідківського, Г. Гай. Літературознавче видання завідувачки відділом методичної та бібліографічної роботи Тетяни Білої та викладача кафедри прикладної лінгвістики Національного університету кораблебудування ім. адм. Макарова Наталії Мочалової поповнило книжкові фонди бібліотек. Видання стане в нагоді вчителям, учням, студентам та всім, хто цікавиться літературою рідного краю.
Грабовський, В. Любов сама врівноважує долю. Кароль Войтила у молитві та поезії / Віктор Грабовський ; [переклад поезії Кароля Войтили та переднє слово В. Грабовського]. – К. : Просвіта, 2011. – 77 с., 8 с. : іл.
Десятиріччю візиту Папи Івана Павла II в Україну присвячую
Бібліотеки Білоцерківської ЦБС на сторінках преси : бібліогр. покажчик. Вип. 6 / Білоцерківська міська ЦБС ; відділ метод. та бібліогр. роботи ; [складачі Т.Г.Біла, О.В. Бульда, О.В, Дученко ; від. за вип. Р.П.Григоренко]. – Біла Церква : [б.в.], 2013. – 33 с.
Покажчик «Бібліотеки Білоцерківської міської ЦБС на сторінках преси» включає статті з періодичних видань, які були надруковані у 2013 році та посібники, видані ЦБС. Матеріали у покажчику згруповані за розділами. Для зручності користування матеріалом складено допоміжні покажчики: іменний покажчик авторів і персоналій, покажчик періодичних видань, покажчик відомостей про бібліотеки-філіали ЦБС.
III. Проза і поезія наших краян
Виговський, О. Місіонер. Ще не час забити труну… / Олександр Виговський. – Біла Церква : ТОВ "Білоцерківдрук”, 2013. – 277 с.
Нова книга нашого земляка Олександра Виговського – це сага про життя героя нашого часу, який на складному шляху становлення осягнув головну місію свого життя – відстоювання справедливості будь-якими найрадикальнішими методами.
Грабовський, В. Ти моє – дзеркало (Любов і документи) : роман / Віктор Грабовський. – К. : Києво-Могилянська академія, 2013. – 318, [1] с.
Свій роман автор розпочинає лірично-романтичним описом жіночої душі. Як пронести перше, найпрекрасніше юнацьке почуття крізь життєві бурі та злигодні, як не зрадити себе, не втратити гідності й самоповаги? Філософські роздуми автора про сенс життя викладено в книзі, заслуговують на вдумливе осмислення та дії, що зроблять нас кращими, толерантнішими, свідомішими, людянішими. Споконвічні теми, що хвилюють людські спільноти: добро, любов до рідної землі і свого народу, кохання до жінки, возвеличення земної краси та мудрості є визначальним і в романі нашого краянина.
Гудима, А. Заручники : роман / Андрій Гудима ; ред. В. Іванців. – Біла Церква : ТОВ «Білоцерківдрук», 2013. – 176 с.
Роман відомого українського письменника Андрія Гудими «Заручники» –болісна розповідь про долю звичайної української жінки, яка при неймовірній скруті вже у нинішній незалежній Україні змушена шукати в далекому закордонні хоча б такий-сякий заробіток. Там – «за бугром» – небо над головою здавалося зовсім іншим, а проте Вітчизна залишалася одна і та сама – Україна.
Дегтяренко, М.-Л Я читала вірші коням… : поезія / Марія-Лурдес Дегтяренко ; ред. В. Дідківський. – Біла Церква, 2013. – 35 с.
Невеличка збірочка юної поетеси, що сприймає світ, яким він є насправді: живим, вразливим, беззахисним і прекрасним. Авторка не одягає «дорослих» окулярів, а споглядає довкілля дитячим серцем. І це їй допомагає відчувати Всесвіт значно глибше. Це засвідчують оригінальні образи, створені багатою уявою: «долоні серпня пахнуть виноградом», «весна без макіяжу», «матіолами зорі розквітли». Любов до людини, живої природи дівчинка передає барвистими словами й фарбами.
…Вже ранок рожевим фламінгоТоркається обрію снів,Дерева ранкову молитвуШепочуть словами вітрів…
Прочитати поезію збірки «Я читала вірші коням…» можна за посиланням:
http://child-library.kiev.ua/files/chitala_virshi.pdf
Дегтяренко, Х. Першовірші : поезія / Христина Дегтяренко ; ред. В.Дідківський. – Біла Церква, 2013. – 28 с.
«Першовірші» – поетичний первоцвіт маленької поетеси. Вона ще зовсім неньчина донечка, але вже подає власний голосок. Ще небагато образів створила Христинка та любов до художнього слова поселилася в її маленькому серці назавжди. Весна починається з першоцвіту, а поетеса Христинка – з маленької першокнижечки. Прочитати поезію збірки «Першовірші» можна за посиланням: http://child-library.kiev.ua/files/Pershovirshi.pdf
Поділись з друзями:
Централізована бібліотечна система Білої Церкви обслуговує 50873 читачів!
Це більш ніж 25% населення всього міста!