• Народознавча година у бібліотеці

        15 серпня у бібліотеці №1 для дітей з нагоди відзначення 1025-річчя Хрещення Русі відбулася народознавча година “Три Спаси або православні свята серпня”. Вихованці ЦСПР “Злагода” уважно слухали розповідь бібліотекаря про традиції народних свят.
         Свято Маковія, або ж “Перший Спас” одне з найпоетичніших і найшанованіших в Україні. Цього дня у церквах святять воду, квіти й мак. На Маковія люди приходять до церкви з букетами квітів, які називаються “маковійчики” або “маковійки”, в ньому можуть бути і чорнобривці, і жоржини, і айстри, і гвоздики, і барвінок, а також різні трави: васильки, м`ята, чебрець, любисток, петрові батоги, полин, деревій, будяк-пристрітник.
        Перший Спас називається ще Медовим і Спасом на воді. За переказами, цього дня 988 року прийняв хрещення руський князь Володимир. У цей день у давнину в Києві святили на Дніпрі воду, влаштовували хресні ходи на ріки, озера.   
        Другий Спас (Яблучний) Преображення Господнє. Це одне з найбільших хліборобських свят, його ще називають святом урожаю. Від давніх часів саме цього дня люди просять у Спаса благословення плодів своєї праці. Господині прибирають кошики плодами саду і городу, готують пишні букети квітів і поспішають до церкви, щоб освятити все те, що дала матінка-земля. У народі Спас був днем відльоту лелек у вирій та останнім днем заготівлі лікарських трав
        Третій Спас (Успіння Пресвятої Богородиці, Перша Пречиста) відзначається 28 серпня. Цього дня кажуть, що прийшов Спас – пішло літо від нас.  Починаючи від першої Пречистої, дівчата постійно ходили у “похід по калину”. Кілька гіллячок вносили до хати, підвішуючи до образів, а решту прилаштовували попід стріхою. Ця символічна обрядова дія не випадкова: від того дня можна було починати розглядини. Вважалося доброю ознакою, коли до дівчини приходили свати між першою і другою Пречистою.
       
     

              Крищенко О.А., провідний бібліотекар філії №1.  Поділись з друзями:
Біла Церква

Одними з найбільш значних культурних та освітніх
центрів міста є державні публічні бібліотеки!Централізована бібліотечна система Білої Церкви обслуговує 50873 читачів!

Це більш ніж 25% населення всього міста!

Докладніше