• Не давайте душі лінуватись.

  Судячи із того , що читальні зали бібліотек нашого міста сьогодні майже пустують, можна сміливо сказати – літом майже не до читання книжок. Воно й зрозуміло: нині чимало вільного часу забирають роботи на дачних ділянках, а кому випало щастя взяти відпустку, той поспішає, звісно, не до бібліотеки, а на риболовлю, на узбережжя моря чи курортів Західної України, далекого зарубіжжя. Тобто , до місць проведення активного відпочинку. Це – про людей моложавого, середнього та старшого віку. А що вже казати про студентів?
  Боже , як їм радісно на душі від того, що зараз – КАНІКУЛИ!!! Не треба сидіти за конспектами, підручниками та й, взагалі, за якимись книжками...А що вже казати про шкільну братію! Недаремно один з англійських класиків сказав, щоправда з гумором: “Найстрашніше, що суспільство придумало для дітей – це школи!” Тут і без знаних мужів ясно: діти раді , що вирвались з класів на волю. Отже, як не крути, а те, що книгозбірні, особливо їх читальні зали, нині у стані відносного спокою – є начебто закономірним явищем. Від цього якось і на душі стає прикро: і за читачів, і за книгозбірні .За читачів ,бо дають своїй душі лінуватись, а за бібліотеки – бо таке книжкове багатство, а здебільшого покоїться на полицях.

  Тож є причина поговорити за міську бібліотечну систему. Моїм співрозмовником погодився бути її директор П.Красножон. Тут принагідно зазначу, що благозвучне прізвище директора є напричуд символічним. Чому? Та тому, що його підопічні – виключно жінки. Вони красні, тобто ,красиві не тільки від природи, а ще й завдяки своїм професійним здібностям. Вони – професіонали своєї справи.

  Петре Івановичу, висвітлювати роботу бібліотечної системи нашого міста журналісти не забувають. Бо й самі є постійними читачами. Тож, тема не нова. Однак, як сказав один філософ – все тече, все змінюється. Повсякчас змінюється ситуація і в бібліотеках: збільшується книжковий фонд, появляються нові періодичні видання... Тобто, як мовиться, сам Бог велів хоч раз у півріччя робити певний оглядовий матеріал про місцеві книгозбірні .Отже , що сьогодні являє собою наша бібліотечна система?

  Наша система налічує 13публічних бібліотек. Серед них :центральна міська бібліотека, центральна бібліотека для дітей та 11 філій, які обслуговують і дорослих , і дітей. У складі центральної бібліотеки є відділи методичної і бібліографічної роботи, комплектування і обробки літератури, сектор рідкісних цінних і архівних документів, сектор краєзнавчо – інформаційної роботи. При центральній дитячій бібліотеці є Кімната казок, кіно – демонстраційний зал. У бібліотеці – філії №1 відкритий за сприяння посольства США в Україні , Інтернет – центр. Він обслуговує всіх наших читачів. Майже в усіх філіях працюють виставкові зали, функціонують клуби за інтересами: “Землянка”(для ветеранів війни та праці), “Фортуна”, “Валентина”, “Читацький клуб”(клуб любителів книги), “Джерельце”(клуб любителів природи), “Джерело”(юнацький клуб),”Світлиця” ,”Жіночий світ”(жіночий клуб), “Підліток і закон”(юридичний лекторій ) та чимало інших. У всіх бібліотеках створені всі умови для читачів. Досвідчені бібліотечні працівники завжди при потребі допомагають нашим відвідувачам підбирати відповідну літературу, інформують про нові надходження...Одне слово , вся робота бібліотечної системи спрямована на належне обслуговування читачів. В основному ця нелегка робота лежить на плечах ветеранів. І як тут не назвати бодай кількох із них: Р.Григоренко ,Н.Пругер, Р.Єрмоленко, С.Пулярт ,З.Подовіннікову, Л Чупак, Н.Навроцьку, О. Дишлеву...Зазначу, що названі та чимало інших наших бібліотекарів все своє життя присвятили улюбленій роботі, своїм читачам та книзі. Вони робили і зараз роблять все можливе, аби для читачів зустріч з книгою завжди перетворювалися на свято. Тож, як казали древні, віддамо дяку тим , хто допомагає нам легко проходити крізь складний лабіринт книг.

  Який на сьогодні книжковий фонд бібліотек, як поновлюються періодичні видання, хто взагалі – фінансово переймається поповненням чи поновленням бібліотечної системи?

  На сьогодні у бібліотеках міста зосереджено 415 тисяч примірників книжок, брошур. Понад 300 назв газет та журналів, які задовольняють попити найвибагливіших наших читачів. Стосовно фінансування. Звичайно, поновлення бібліотечних фондів залежить від фінансування з місцевого бюджету. А точніше, з бюджету розвитку. На друге півріччя заплановано придбати всілякої літератури. У тому числі й періодичних видань на суму близько 50 тис грн.. Поповнення фонду у другому півріччі поточного року дещо затрималося .Ці негаразди були пов’язані з проведенням тендеру на право закупівлі необхідної літератури. На щастя, захід пройшов, можна сказати, благополучно. Нині до бібліотек надходять нові, сучасні видання з різних галузей науки, культури, техніки, економіки...Одне слово, фонд в основному поповнюється літературою, яка користується попитом серед різних категорій населення.

  Я дуже вдячний спонсорам – підприємствам, читачам, котрі допомагають нашим книгозбірням у придбанні книг .Не рідко люди й самі купляють літературу, чи приносять у дарунок із власних , тобто домашніх бібліотек .Тож , підсумовуючи сказане, зазначу ,що наші книжкові фонди поповнюються не тільки за рахунок бюджетних коштів, але значна частина їх – за благодійні внески меценатів та пересічних громадян. Ми ,працівники бібліотечної системи, вдячні всім, хто подарував хоч одну книжку для потенційних наших читачів. Хочу велику вдячність висловити міському голові В.Савчуку , депутатам міської ради І.Голомбі. та В. Маршалку, які придбали читачам 225 примірників книжок на суму 2427 грн. Наголошу ,що відгукнулася на потреби бібліотек Українська народна партія, Партія “Реформи та порядок”, міськрайонне об’єднання ВУТ “Просвіта” ім.. Т.Г. Шевченка, Український Конгресовий Комітет Америки ,Міжнародна організація “Жіноча громада”, видавництво “Ранок”, аграрний університет, підприємство “Дригало” та чимало інших громадських організацій і юридичних осіб. Буде несправедливо, якщо не назву вклад у справу поповнення книжками бібліотек викладача Київського національного університету культури і туризму В. Медведєва, художника В. Кокоріна, письменників, поетів В. Іванціва, А. Гая, А. Гудими, П. Розвозчика, В. Євтушенка,А. Кульчицького. А скільки книг подарували прості читачі! Свідомо не берусь назвати їх прізвища, оскільки боюсь когось із них так би мовити, індивідуально поминути добрим словом.

  Незважаючи на щорічне солідне поповнення фонду бібліотек, все ж існує певний дефіцит на літературу, особливо на галузеву?

  На жаль, відчувається нестача літератури, особливо в навчальний період року, з юриспруденції, макроекономіки...,бракує й технічної .Таку ситуацію можна виправдати не лише нестачею коштів для придбання посібників, довідників..,а ще й тим, що Біла Церква – місто студентів. Спробуй нині угнатися за потребами вузів, інших навчальних закладів, коли їх програми майже щорічно змінюються приблизно наполовину.

  Петре Івановичу, визріло неприємне запитання: кілька бібліотек потребують бодай косметичного ремонту .Напевне, і на ці заходи не вистачає коштів?

  Як кажуть, грошей ніколи не буває багато. Особливо на ремонти приміщень, оскільки будівельні, оздоблювальні ремонти дорожчають на очах. Щоденно піднімаються ціни і на матеріали .Однак , попри все, нам вдалося, в основному при допомозі міської влади, провести реконструкцію приміщення бібліотеки – філії №5, косметичний ремонт був проведений і в бібліотеках №3,6,8. Також придбали технічні засоби для обслуговування читачів дитячої бібліотеки №3.Згадані ремонти ще не дають підстав вважати, що у багатьох бібліотеках наведений належний порядок. Сьогодні на часі ремонтні роботи у дитячій книгозбірні та в приміщенні бібліотеки для дорослих. Відповідні ремонтні роботи вимагають щонайменше півмільйона бюджетних коштів .Думаю, що для названих та подібних інших робіт до кінця року буде виділено майже 400тис. гривень.

  Петре Івановичу, наші читачі на сьогодні можуть у бібліотеці взяти для тимчасового користування не тільки книжку, брошуру, журнал чи газету. А й сісти за дисплей комп’ютера , і ще й з Інтернету почерпнути необхідну інформацію. Кажуть, що така послуга надається безкоштовно.?

  Бібліотечна система міста намагається надати такі послуги, які відповідають вимогам часу. Звичайно, ми не поминули запровадити і сучасну інформаційну технологію – Інтернет. Нині, при нагоді, кожний мешканець міста може скористатись доступом до цього інформаційного ресурсу, причому – цілком безплатно .Будь ласка, приходьте до приміщення книгозбірні, що на вулиці Богдана Хмельницького, 13.До ваших послуг – 6 сучасних комп’ютерів, котрі, через велику кількість охочих почерпнути інформацію з Інтернету, ви можете використати на благо розвитку свого інтелекту – півтори години.

  Штрих до матеріалу. Він стосується нашого ставлення до книжок взагалі. Якось довелося заглянути до приймального пункту макулатури. Моєму здивуванню не було меж, коли побачив, що приносять люди, як якийсь непотріб, до цього заготівельного пункту. Не повірите: зібрання зразків світової класики! Взамін, пардон, на туалетний папір приносять твори Толстого і Пушкіна, Гоголя і Шевченка, Дюма і Шекспіра, Гюго і Драйзера...Хочеться вигукнути: люди, схаменіться, класична література – безсмертна .Залишіть її для ваших потомків. Та й самі ще раз дещо перечитайте. Приміром, ще раз прочитайте “Ревізора” нашого колишнього співвітчизника М. Гоголя, твори, якого цінує весь світ. В цьому доробку ви зустрінете чимало тих, хто і нині при владі. Принаймні , насмієтеся досхочу, розгледівши у гоголівських персонажах нашу деяку владну братію.

  Отже, перед тим, як вкинути у мішок для макулатури, наприклад, “Лавку древностей” Ч.Діккенса, хоча б згадайте ті часи ,коли ви за цим томиком стояли у черзі, чи купляли його з – під прилавка у знайомого продавця книг. Ой, знав би класик ,що через пару століть, творіння його геніального розуму не вистачить нашому горе – читачеві для обміну на 60 – копійочний рулончик туалетного паперу !Чи взяв би до рук гусяче перо?!
  Микола Висіцький.
  Гриф.-2007.-8 серпня.-С.12-13  Поділись з друзями:Біла Церква

Одними з найбільш значних культурних та освітніх
центрів міста є державні публічні бібліотеки!Централізована бібліотечна система Білої Церкви обслуговує 50873 читачів!

Це більш ніж 25% населення всього міста!

Докладніше