• Калита, калита, із чого ти вилита

Калита, калита, із чого ти вилита Калита, калита, із чого ти вилита Калита, калита, із чого ти вилита

13 грудня православні християни відзначають День святого Андрія. Він був одним з перших дванадцяти апостолів Христа, тому його ще називають Андрієм Первозваним. Це свято – одне з найвеселіших у зимовому циклі. Дівчата та хлопці збиралися разом, готували смаколики та влаштовували забави. Поки дівчата з господинею накривали святковий стіл, хлопці переказували цікаві історій. Найдивовижніші оповідки розповідали старші парубки, вставляючи поміж тим всілякі жарти, щоб наймолодші дівчата не заспали, адже опівночі потрібно було наворожити собі доленьку.Молодь обов’язково грала у веселу гру під назвою Калита. Дівчата заздалегідь випікали смачний корж з діркою посередині, через яку протягувалася стрічка. Хлопці, осідлавши кочергу, намагалися підстрибнути й відкусити шматок калити. Тим, кому це вдасться– доля обіцяє щасливе одруження, а хто був не дуже вправним – йшов від калити з вимазаним сажею обличчям.

Про ці веселі народні обряди розповили сьогодні своїм читачів-учням шостих класів БЗШ №6 працівники бібліотеки-філії №9. Діти дізналися, як українці святкували Андрія в минулому, поринули в атмосферу загадковості вечора на Андрія та взяли участь у грі «Калита». Серед хлопчиків був обраний Пан Калетинський, який запрошував учасника гри – Пана Коцюбинського – відкусити шматок коржа. Всі діти із задоволенням взяли участь у грі та скуштували смачну медову калиту. А ще бібліотекар Зоя Чутковська ознайомила дітей з народними прикметами цього свята та закликала дітей пам’ятати та шанувати обряди та традиції, залишені в спадок нашими предками.

Світлана Могорит.