• Розмалюймо писанку

  Українська писанка –
  як дитяча пісенька.
  Як бабусина казка,
  Як матусина ласка.
  Сяду собі скраєчку
  І розмалюю яєчко:
  Хрестик, зоря, віконце,
  І стане вона – мов сонце.
                   А.Камінчук

  Писанки - пофарбовані або орнаментовані курячі яйця. Виготовлення писанок пов`язувалося з дохристиянським народним звичаєм зустрічі весни, пізніше - з Великоднем. Цей вид народного мистецтва поширений у багатьох слов`янських народів, зокрема й українського. Писанка, яка з прийняттям християнства стала символом Христового Воскресіння, використовується в релігійних обрядах і відіграє в них велику роль.
  Писанка (галунка) - символ Сонця; життя, його безсмертя; любові і краси; весняного відродження; добра, щастя, радості...
  Для того, щоб намалювати писанку, потрібно мати велике терпіння, бо писанки створюються повільно, крок за кроком. Мандрує писанка по мисочках із цибулинним золотим узваром, з настоями на травах і корі, на веснянім і на осіннім зіллі... І здасться, ось-ось має трапитися щось надзвичайне...

  Таке відчуття було і у всіх, хто завітав 29 березня у бібліотеку №6. Саме тут відкрилася виставка дитячих робіт, присвячених Великодню. Найрізноманітніші писанки, поробки, малюнки, великодні атрибути, виготовлені дитячими руками, яскравою веселкою радували око. Цікаво, що у бібліотеці вирішили представити роботи наймолодших учасників, котрим виповнилося менше 10 років. А участь у цьому конкурсі-виставці взяли вихованці ДНЗ № 8 «Золотий Півник», ДНЗ №47 «Червона Шапочка», учні ЗОШ №21, ЗОШ № 23, учасники зразкової художньої студії «Азалія».

  Приємно, що на свято у бібліотеку №6 цього дня завітали ще й колеги - завідувачі філіалами міських бібліотек, працівники центральної дитячої бібліотеки та центральної міської бібліотеки для дорослих.
  Цікаво було всім: і дорослим, і малим. Вихованці дитячих садочків розповідали великодні віршики, гралися у великодні ігри. Завідувач бібліотеки №6, господиня свята - Надія Миколаївна Гаврилова презентувала присутнім цікаву виставку «Земля Христа воскреслого вітає», де зібрані друковані матеріали про Великодні звичаї, ігри та писанки. Кожен охочий може познайомитися з давніми обрядами та навчитися самостійно виготовляти писанки.

  А у присутніх на святі була унікальна можливість відвідати справжнісінький майстер-клас з писанкарства. Його провела добре знана у нашому місті художниця, майстриня, керівник зразкової художньої студії «Азалія» і давній друг бібліотек, садочків та шкіл - Людмила Красніцька-Луцик.

  Людмила Мар`янівна не лише розповідала про технологію виготовлення писанки, ділилася секретами, показувала кожен рух створення писанки, вона ще й розповідала легенди, цікавинки, пов`язані з писанками.
  Розповімо і ми одну з Великодніх легенд: "Коли Цісар Тиберій довідався про засудження і смерть пророка по імені Ісус, то дуже розгнівався і покликав намісника Пілата до себе в Рим, щоб той звітував про цю подію. Боячись гніву Цісаря, Пілат взяв із собою одежу Христа, за яку солдати під хрестом кидали кості і яка мала ту чудодійну особливість, що кожному, хто її носив, дарувала любов і ласку людей. Маючи той одяг на собі, Пілат скільки разів не ставав перед Цісарем, - завжди мав сердечний прийом і Тиберій завжди забував про докори, які мав то робити. Але ось прибула з Палестини в Рим Марія-Магдалина і, ставши, перед Цісарем, подала йому в дар яйця пофарбовані на червоно, вітаючи словами: “Христос Воскрес!"  Тоді Тиберій пригадав, про що він мав питати Пілата, вислухавши від Марії-Магдалини розповідь про Спасителя й про його одяг, наказав такий відібрати від Пілата і винного покарати. А християни, довідавшись про це вітання Марії-Магдалини, почали також з річницю Воскресіння Христа фарбувати яйця і обдаровувати ними один одного, вітаючись радісними словами: "Христос Воскрес!".

  А тим часом у руках майстрині народжувалася чарівна писанка, на якій була зображена Берегиня.
  «Берегинею» називається писанка, на якій зображено жіночу постать зі зведеними догори руками. Так прадавні українці зображували велику Матір усього живого - відому слов`янську богиню життя і радості, її називали Мокошею і Ладою, але найчастіше - Берегинею. Матір, хранительку дому - також часто називають Берегинею.

  Здавна так повелося з Україні, що кожна родина готувала до Великодня писанки. У чистому охайному домі мати малювала писанки і навчала дітей розуміти узори, які на них з`являлися.
  Адже ці орнаменти - таємничі знаки, пов`язані з магічними обрядами. Завдяки їм писанки ставали вірними помічниками й захисниками наших предків. Орнамент писанки - це своєрідна молитва, у якій не можна необачно змінювати слова. Відомо понад 20 тисяч закодованих у писанці знаків-символів! На сьогоднішній день вдалося розкодувати лише 2 тисячі цих магічних знаків.

  Писанки – символ України, душа українського народу, праматір народного мистецтва. А ще – це шедеври мініатюрного живопису.
  Справжні шедеври були представлені і на виставці робіт маленьких умільців. Кожна з них заслуговувала на увагу. Та почесне журі, як і годиться, визначило переможців.
  ІІІ місце розділили між собою Аліна Миколаєць та Арсен Ульянов (ДНЗ №47).
  ІІ місце посіли: ЗОШ № 21 та Богдан Гандзюк.
  А переможцями було визнано: групи «Пізнайко»та «Калинка» ДНЗ №8.
  Також дітей було нагороджено заохочувальними призами. Варто нагадати, що призи, подарунки та солодкі ласощі дітям було надано давнім другом бібліотеки №6 - головним редактором тижневика «Гриф» Валерієм Борисовичем Рабенком.

  Слід зазначити, що роботи переможців будуть представлені на міській виставці писанок, що незабаром відбудеться у Центральній бібліотеці для дітей.
  Ми щиро вітаємо переможців, а всім зичимо гарних великодніх свят!

  Запашною нехай вдасться Великодня паска і довіку нехай буде з вами Божа ласка!
                                                                                  
  Підготувала Віталіна Добрянська


  Гриф. – 2010. – 7 квіт. – С.5.  Поділись з друзями:Біла Церква

Одними з найбільш значних культурних та освітніх
центрів міста є державні публічні бібліотеки!Централізована бібліотечна система Білої Церкви обслуговує 50873 читачів!

Це більш ніж 25% населення всього міста!

Докладніше