• Щоб над Россю вода яворилась

  Щоб над Россю вода яворилась Щоб над Россю вода яворилась

   

  29 листопада в бібліотеці-філіалі №10 відбулася зустріч членів клубу «Чарівна мить» Академії пенсіонерів з інспектором відділу охорони навколишнього середовища Білоцерківської міської ради Тетяною Гапоновою. Для зустрічі вибрали тему, яка хвилює кожного білоцерківця – «Жива душа природи – річка Рось».

  Завідуюча бібліотекою-філіалом Ганна Нагорна познайомила присутніх з історією походження назви річки, звідки вона бере початок, де протікає, які притоки та водойми наповнюють її русло.

  Цікава інформація про нашу напувальницю, доброго друга, який завжди додає нам сил, знайшлася і в книгах «Все про річку Рось і Надросся» та «Проблеми річки Рось», автором яких є Григорій Педченко, рекомендованих бібліотекарями. Учасники зустрічі пригадали літературні та музичні твори, де оспівується красуня-річка.

  Охарактеризувавши значення річки Рось не лише для білоцерківців, а й для всього суспільства, Тетяна Василівнарозповіла про її проблеми, причини їх виникнення, плани збереження Росі та забезпечення питною водою не лише мешканців Білої Церкви, а всіх жителів Надросся.

  На річці обладнано 10 водосховищ, з яких три – в місті Біла Церква: Верхнє Білоцерківське для зберігання питної води для Білої Церкви; Середнє і Нижнє водосховища – для забезпечення виробничих потреб шинного заводу, ГТВ та інших підприємств. Відсутність природних паводків з 2010 року, які очищали річку, вимушені організовувати штучні шляхом відкриття шлюзів, які були обладнані ще на початку минулого століття.

  Основними причинами проблем річки Рось є зниження природного відновлення приток; джерела поповнення річки (а це 2,5 тисяч ставків) в більшості використовуються для науково необґрунтованого вирощування риби; застарілі методи та потужності очисних споруд; неможливість використання новітніх технологій через високий рівень забруднення річки сміттям; викиди нечистот з приватного сектору; цвітіння води (пральні і миючі засоби з фосфатами) тощо.

  В Європі всі кошти, що надходять від використання водойм, використовуються для їх очищення. На жаль, у нас такої практики немає.

  Актуальним є створення басейнових управлінь, які б відслідковували стан річки по всій її довжині (328 км, в Білій Церкві – 16 км), одне місто не в змозі вирішити всі проблеми річки.

  Учасники заходу не були байдужими, ставили багато запитань, цікавилися якістю питної води у водопровідній мережіта свердловинах міста, контролем за вирубкою здорових та вікових дерев у парку «Олександрія», переймалися низькою культурою містян по відношенню до стану вулиць, прибудинкових територій, розповідали про участь у прибиранні берегів Росі… Разом із ансамблем «Спадщина» (керівник Ніна Левченко) «академісти» виконали пісню Анатолія Кульчицького «Моя Біла Церква».

  Альбіна Бачинська.  Поділись з друзями:Біла Церква

Одними з найбільш значних культурних та освітніх
центрів міста є державні публічні бібліотеки!Централізована бібліотечна система Білої Церкви обслуговує 50873 читачів!

Це більш ніж 25% населення всього міста!

Докладніше