• Єдиний в Білій Церкві та Київській області

  В 1991 році в середній загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 21 був створений музей І.С.Нечуя-Левицького, етнографії та побуту кінця ХІХ – початку ХХ століття.
  Це – єдиний музей відомого автора на всю Київську область.

  Для створення музею було декілька причин. По-перше, Іван Нечуй-Левицький – класик української літератури, один із генієв українського слова. По-друге, він – наш земляк, мав родичів в Трушках, тому неодноразово бував на теренах Білоцерківщини та в Білій Церкві зокрема. Навіть мав намір перевестись на роботу до нашого міста, але життя склалося інакше.

  Багато білоцерківців відвідують цей музей. Він є діючим і запрошує до себе всіх бажаючих. Щороку музей імені Нечуя-Левицького відвідують школярі місцевих шкіл, навчальних закладів. Але це ще не все! Якщо поглянути в книгу відгуків, то можна побачити записи не лише на українській та російських мовах, а й на різних іноземних. Тому що музей неодноразово відвідували гості з інших країн.

  Дуже багато відомих письменників відвідали музей. Це Ніна Опанасенко, Віктор Міняйло, Микола Вінграновський, А. Дімаров, Борис Олійник та інші. Музей має 3 зали: перший відображає життєвий та творчий шлях письменника, другий - передає всі звичаї та обряди інтер'єру помешкання того часу, третій - демонструє кімнату при церквах тих років (адже кімната такого типу була у батька Нечуя-Левицького, який був священнослужителем).

  Щороку в музеї поповнюється кількість експонатів. В цьому допомагають вчителі, учні та їхні батьки. В 2006 році музею було присвоєно звання «Зразковий музей».

  В тому, що музей працює, розвивається, в його стінах проводяться різноманітні зустрічі, презентації, прем'єри та екскурсії, я переконалася особисто. Адже я стала свідком прохання учнів 20-ої школи відвідати музей. І це може зробити кожен, хто має бажання дізнатися більше про видатного українського письменника та збагатити свій духовний світ.

  Музей І. С. Нечуя-Левицького, етнографії та побуту кінця XIX - початку XX століття середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №21 ласкаво запрошує всіх, кому не байдужа українська культура та література!

  Наталія Коваль

  Як вшановують класика в нашій державі

  На Київщині:

  у селі Трушки на будинку культури встановлено меморіальну дошку;

  у Богуславі на честь письменника встановлено пам'ятний знак, а 1988 року Богуславському педагогічному училищу (нині - гуманітарний коледж) присвоєно ім'я І. Нечуя-Левицького;

  у с. Семигори Богуславського району місцева влада планує створити музей-садибу Кайдаша;

  в музеї історії освіти Київщини, що в Білій Церкві, систематично проводять тематичні екскурсії та лекції: «Іван Семенович Нечуй-Левицький - педагог, письменник, автор підручників-з української мови».

  В Україні:

  в селищі Стеблів (Корсунь-Шевченківський район Черкаської області) знаходиться Літературно-меморіальний музей І. С. Нечуя-Левицького. Біля музею встановлено пам'ятник письменнику, а у 2000 році між будинком культури і музеєм встановлено паркову скульптуру «Нимидора» (героїня повісті «Микола Джеря»);

  у місті Бурштині Івано-Франківської області є державний історико-етнографічний музей «Берегиня», заснований викладачем української літератури, яка втомилася протягом багаторічної праці пояснювати студентам, що таке мотовило, за яке побилися Кайдашиха з невісткою Мотрею;

  у Львівському музеї історії релігії увагу відвідувачів привертає примірник першої україномовної Біблії, яку 100 років тому переклали Пантелеймон Куліш, Іван Пулюй та Іван Нечуй-Левицький. Раритетні видання творів І. Нечуя-Левицького знаходяться в Музеї рідкісної книги Ніжинського державного університету імені М. Гоголя (Чернігівська область);

  з архівами письменника можна ознайомитися у Чернігівському обласному історичному музеї їм. В. Тарновського, а в Одеському літературному музеї проводять лекції та консультації «Над Чорним морем: одеський період життя та творчості І. Нечуя-Левицького».

  Оксана Ковальчук

  ТЕМА. – 2008. – 27 нояб. – С.22.  Поділись з друзями:Біла Церква

Одними з найбільш значних культурних та освітніх
центрів міста є державні публічні бібліотеки!Централізована бібліотечна система Білої Церкви обслуговує 50873 читачів!

Це більш ніж 25% населення всього міста!

Докладніше