• Святий вечір за вікном, вся родина за столом

        “Dobry wieczór! Dobry stan zdrowia! Wigilia przyniósł dobre! Доброго вечора! Доброго здоров`я! Святий вечір несе добро!” – такими словами розпочалася зустріч читачів ЦДБ з представниками громадської організації міста Біла Церква «Польська освіта та культура». 
        Напередодні католицького Різдва учні 7-В класу БЗШ №4 (класовод Тетяна Сергіївна Іщенко) побували на справжньому родинному святі. Чудове, колоритне дійство представили до уваги глядачів етнічні поляки. Ведуча свята розповіла про традиції святкування польського Різдва, приготування до нього, святкові обряди та звичаї.
        Як і годиться, за традиціями до святкового столу присутніх запросив господар – Станіслав Броніславович Троцький та благословив на святу вечерю, яку приготувала та подала господиня – Ядвіга Іванівна Козішкурт (Заінчковська). За звичаєм розпочалося дійство із молитви, запаленої свічечки та Божого благословення. А далі господиня розповіла про традиційні різдвяні польські страви та пригостила ними учасників зустрічі. Квасний борщ, вареники, короп, капуста, квасоля, узвар, солодкі пляцики – це страви, які обов`язково мають бути на столі у Вегілію, тобто Святий вечір. Господар розділив на всіх традиційний польський тонкий хліб – оплатку, в кожен шматочок якої вкладено добрі та щирі побажання. І, звичайно ж, звучали Різдвяні колядки польською.
      
     

        За традицією для родини найменші учасники свята приготували святковий концерт, читали вірші, співали пісень, а пані Ядвіга познайомила читачів із букварем (Elementarz), за яким ще вона навчалася рідної мови.   
        Як і за українською, так і за польською традиціями, не гоже ходити на гостину з порожніми руками, тому гості з відкритим серцем та щирими побажаннями подарували польську ляльку-мотанку, яка обов`язково повинна принести достаток, благополуччя та злагоду.
        На добру згадку пан Станіслав кожному із присутніх подарував традиційну польську різдвяну листівку із зображенням Христа і запевнив, що вона буде оберігати та надавати сил.
       Надзвичайно щирою, зворушливою і дійсно по-домашньому теплою   стала ця зустріч. Невимушена атмосфера, відкрите спілкування, все відбувалося ніби-то й насправді за родинним святковим столом. І, напевне, так воно й було, тому що між поляками та українцями дуже багато спільного, стосовно  мови,  традицій, ставлення до своєї спадщини. Розходитися не хотілося нікому, тому сама собою виникла думка разом відсвяткувати ще одне дуже значуще для обох народів свято – Великдень.
        І польська громада, і колектив ЦДБ сподіваються, що така зустріч була першою, але не останньою.    

                                                                     Олена Корнієнко, зав. ЦБ для дітей.     Поділись з друзями:Біла Церква

Одними з найбільш значних культурних та освітніх
центрів міста є державні публічні бібліотеки!Централізована бібліотечна система Білої Церкви обслуговує 50873 читачів!

Це більш ніж 25% населення всього міста!

Докладніше