• Сучасні інформаційні системи для українських користувачів з вадами зору

         2 липня у центральній бібліотеці за участю гостей зі Львова – членів Львівського обласного осередку ВГО “Українська спілка інвалідів – УСІ”, представників УТОС Білої Церкви, освітян та бібліотекарів відбувся семінар “Сучасні інформаційні системи для людей із вадами зору”.
        Учасники семінару ознайомилися з поняттям “дейзі книга” та розглянули шляхи створення “дейзі бібліотеки” в Україні.
        Львівський обласний осередок ВГО “Українська спілка інвалідів – УСІ” разом із шведською академією “Свефі” заснували міжнародний шведсько-український проект “Сучасні інформаційні системи для українських користувачів з вадами зору”, мета якого створити в Україні аудіобібліотеку навчальної та художньої літератури у форматі “дейзі”, себто для незрячих. Нещодавно завершився перший етап проекту, у червні розпочався наступний, що передбачатиме передачу українцям кількох десятків одиниць технічного обладнання зі спеціальним програмним забезпеченням.
        Проект триває впродовж півтора року й завершиться у грудні 2015. До цього часу планується виготовити 2000 позицій аудіокнижок у форматі “дейзі”, зосереджуючи увагу на українськомовній та навчальній літературі.
        “Дейзі” – це особливо зручний для користувачів із вадами зору формат, оскільки він має функцію навігації аудійованою книжкою: повністю незряча людина спроможна протягом декількох секунд віднайти будь-який потрібний їй розділ, параграф, сторінку тощо в такій аудіокнижці. Показово, що працюватиме над виготовленням книг у форматі “дейзі” група незрячих і слабозорих мешканців різних областей України та волонтери.
        За словами керівника шведсько-українського проекту Оксани Потимко, така “дейзі-бібліотека” буде доступна на одному з онлайн-ресурсів. Автори проекту сподіваються, що таким чином можна буде поліпшити ситуацію з катастрофічним браком сучасних книжок для незрячих, а заодно й запропонувати альтернативу громіздким і дорогим у виробництві “брайлівським” книжкам. За допомогою “дейзі-видань” читач водночас матиме шанс освоїти комп`ютер, що згодом дозволить йому стати конкурентноспроможним працівником на ринку праці. 
        Почати, звісно, слід би було з “дейзі-підручників” для середніх шкіл. Утім, на клопотання авторів проекту про надання електронних версій підручників для середньої школи МОН України поки що ніяк не відреагувало.
        Пані Оксана на яскравих прикладах розповіла про проблеми незрячих людей в Україні та важливість для них “дейзі книг”. Присутніх вразила розповідь вчительки Великолюбінської школи  Городоцького району Львівської області Галини Ліщинської про те, як вона у звичайній школі, разом зі здоровими дітьми, навчала тотально незрячу дівчинку Ангеліну Неволько, від якої відмовилися знані педагоги та науковці.
        Цікавою стала спроба відчути, як за допомогою дотиків можливо визначити той чи інший предмет. Люди, які добре бачать зрозуміли наскільки важко орієнтуватися у сучасному світі незрячим.
        Учасники семінару взяли участь у майстер-класі “Як начитувати книгу” та вирішили долучитися до цієї благородної справи. Оксана Потимко подарувала бібліотечній системі диктофон, за допомогою якого бібліотекарі зможуть начитувати книги для людей з вадами зору. Директор ЦБС Раїса Григоренко подякувала львів`янам за цікаву та корисну інформацію та наголосила, що на жаль, інколи, ми не помічаємо проблем людей з особливими потребами, які живуть поруч з нами.

  Олена Бульда.  Поділись з друзями:Біла Церква

Одними з найбільш значних культурних та освітніх
центрів міста є державні публічні бібліотеки!Централізована бібліотечна система Білої Церкви обслуговує 50873 читачів!

Це більш ніж 25% населення всього міста!

Докладніше