• У бібліотеках міста проведено соціологічне дослідження “Родина – територія читання”

        Сім`я – основа формування способу життя, світогляду людини. Якщо сім`я читає і книзі у родині приділяється важливе місце – це позитивно впливає на подальший розвиток дитини. Психологи стверджують, що спільне читання, розмова про прочитане не лише зближують батьків і дітей, але й впливають на характер дитини, виховання моральних якостей. Дитина, що читає, швидше розвивається, легше встановлює контакти з однолітками, знаходить своє місце в житті.
        Формування духовної культури особистості у багатьох випадках здійснюється через читання. Книга служить  не лише джерелом інформації, але й їжею для душі, серця, засобом спілкування зі світом, з близькими людьми. Але, нажаль, читання все більше втрачає свою культурну і освітню роль в суспільстві, перетворюючись на джерело отримання інформації і засіб розваги.
        Родинне читання має унікальні властивості, які здатні створити теплу сімейну атмосферу і допомогти в успішному навчанні дітей.
  З метою визначення кола читання у сучасній родині, традицій сімейного читання та значення книги у житті батьків і дітей бібліотеками Білоцерківської міської ЦБС  у квітні-травні 2014 року було проведене соціологічне дослідження “Родина – територія читання”.
        У дослідженні взяли участь 181 респондент, віком від 25 до 50 років, переважно жінки, віковий інтервал дітей опитаних родин – від 3 до 16 років. Відповіді батьків на питання анкети дозволили скласти загальне уявлення щодо відношення родин до читання, з`ясувати які саме книжки користуються попитом сучасних дітей, яким чином підбираються книги для читання, чи допомагає читання дітям у навчанні, а також сприяли виявленню інтересів читачів-дітей та визначенню стратегії подальшого розвитку книгозбірень міста.
        Щодо відвідування бібліотек маємо таку картину: один раз на тиждень відвідують книгозбірню 33,7% опитаних (61 чол.), один раз на місяць – 40,9% (74 чол.), свій варіант (частіше 2-х разів на тиждень, 2 рази на місяць, за потребою та можливістю) –  зазначили 25,4% (46 чол.) респондентів.
        Домашні бібліотеки є у 164 родин з 181 опитаної, що становить 90,6%. Відсоток дитячої літератури у домашніх бібліотеках респондентів коливається від 5% до 60%.
        Менше року користуються послугами бібліотек 15 родин (8,3%), від 1 року до 3-х років – 28 (15,5%). Від 3-х років до десяти відвідують книгозбірні 67 родин, що складає 37,0%, а 71 сім`я (39,2%) є постійними читачами понад 10 років.
  Майже усі опитані родині читають своїм дітям вголос: у період дошкільного віку – 88 родин (48,7%), постійно – 63 (34,8%), інколи – 20 (11,0%), не читають – 10 (5,5%).
        Улюбленими книгами дитинства, які батьки радять прочитати своїм дітям є: українські народні казки, І.Франко “Фарбований лис”, твори Т.Шевченка, Н.Забіли, М.Стельмаха, О.Донченка, О.Вишні, Ю.Збанацького, В.Нестайко “Тореадори з Васюківки”, Ж.Верн “П`ятнадцятирічний капітан” і “Діти капітана Гранта”, М.Твен “Пригоди Тома Сойєра”, М.Шолохов “Доля людини”, твори Е.Успенського тощо.
        Приємно, що коло читання дітей не обмежується лише шкільною програмою: тільки за шкільною програмою читають 6,1% (11 чол.) опитаних. Читають все, що цікавить – 76,8% (139 чол.). Надають перевагу пригодницькій літературі та фентезі – 9,9% (18 чол.), книжкам про природу – 7,2% (13 чол.).
        Вперше до бібліотеки своїх дітей опитані родини привели: у віці 6-7 років – 46,4% (84 чол.), у 3-5 років читачами бібліотеки стали діти з 45,9% родин (83 чол.), у більш старшому віці до книгозбірні прийшли 7,7% (14 чол.) дітей респондентів.
  Діти записалися до бібліотеки за власним бажанням – 116 чоловік (64,1%), через бажання батьків – 51 дитина (28,2%), через необхідність при підготовці домашніх завдань читачами стали 14 чоловік (7,7%).
        На питання “Хто впливає на читання ваших дітей” користувачі бібліотек дали наступні відповіді: родина – 34,8%  (63 чол.), школа – 24,3% (44 чол.), бібліотека – 21,5% (39 чол.), друзі – 19,4% (35 чол.).
        Цікаво було дізнатися, чи не відволікає телебачення дітей від читання, тому ми запропонували респондентам відповісти на запитання, як буде реагувати ваша дитина у тому випадку, коли вона читає, а по телевізору починається мультфільм, або цікавий фільм. 69 чоловік (38,1%) відповіли, що їхня дитина покине книгу та почне дивитися телевізор. 71 чоловік (39,2%) – дитина буде продовжувати читати відволікаючись на екран. Лише 22,7% (41чол.) впевнені, що телевізор не може перешкодити читанню їхніх дітей.
        Дитячі газети та журнали передплачують 25,4% (46 родин). Це здебільше журнали: “Барвінок”, “Кузя”, “Стежка”, “Мамине сонечко”, “Малятко”. Користуються періодичними виданнями у бібліотеці 74,6% (135 родин). Найпопулярнішими серед користувачів є журнали “Однокласник”, “Веселі уроки”, “Ангелятко”, “Вінні та його друзі”, “Паросток”, газета “Казковий вечір” тощо.
        Мережею Інтернет, аудіо та електронними книгами користуються діти у 149 родинах з 181 опитаної, що становить 82,3%.
  Стовідсотково усі батьки вважають, що читання допомагає їхнім дітям у навчанні.
        За результатами дослідження можливо зробити висновок, що розвиток родинного читання є актуальним  на сьогоднішній день. Бібліотекарі повинні сприяти цьому процесу, допомагати батькам у розширенні кола читання дітей та шукати шляхи співробітництва з родинами. Все це дасть можливість книгозбірням разом із батьками вирішувати проблеми розвитку дитини як читача, розвивати її інтелект та естетичні потреби. Виходячи з цього необхідно приділяти більше уваги комплектуванню фонду книгозбірень літературою на допомогу родинному читанню.
  Поділись з друзями:Біла Церква

Одними з найбільш значних культурних та освітніх
центрів міста є державні публічні бібліотеки!Централізована бібліотечна система Білої Церкви обслуговує 50873 читачів!

Це більш ніж 25% населення всього міста!

Докладніше