• Знайомтесь, нова книга!

  Щоб пам`ятали

  Книжкові фонди бібліотек міста поповнилися новим документально – публіцистичним виданням “Ликвидаторы”, подарованим її авторм – відомим нашим земляком, головою Ради ветеранів Чорнобиля і головою Координаційної Ради чорнобильських організацій М.Біла Церква “Прометей” Сергієм Сергійовичем Мерцом. Сергій Сергійович з травня 1986 року брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, керував вахтою “Енергомеханізації” безпосередньо на четвертому енергоблоці ЧАЕС: на об`єктах сховища відпрацьованого палива, Реакторному відділенні машзалі та ВСРО 3 – 4 енергоблоків.
  Тоді ж організував роботи по відкачуванні зараженої води із “мінусів” 4 БЛОКа ЧАЕС. Брав участь у монтажі об`єкта “Укриття”. Багато зусиль доклав до забезпечення соціального статусу ліквідаторів. Був організатором 1 –го телемарафону “Чорнобиль” у Москві в 1990році, брав участь у створенні організації “Союз Чорнобиль України”, Київської області і в Білій Церкві. Це людина, яка знає всю гірку правду Чорнобиля, яка на своїх плечах винесла всі тяготи перших днів, місяців, років після чорнобильської трагедії, яка перенесла біль втрат своїх друзів і колег. Кому ж як не йому відомі імена героїв тих безстрашних сміливців – людей честі й обов`язку, які своїм життям і здоров`ям заступили весь світ від страшного лиха. Подарувавши життя іншим, вони самі тепер інколи ледь животіють. “Хто ж такі ліквідатори?” – запитує автор і сам дає читачеві вичерпну відповідь науково логічну, професійно чітку, по – громадянськи правдиву і безпощадну. Адже за словами автора “нажаль, із тих наших хлопців, хто дійсно працював на 4 блоці в те гаряче літо , тепер уже майже нікого не залишилося...А які ж були мужики!..Справжні герої! Без прикрас, без словоблудства: потрібно – поправив респіратор, запакувався і вперед!” Справжніми героями називає Сергій Сергійович своїх прип`ятчан – побратимів :М.Більмайєра, В.Плєщеєва, Б.Артемонова, М.Кулаго та інших, які три доби випалювали бетон із чугунним дробом і бронею зі спецсталі, пробиваючись під фундаментний хрест РБМК – 1000, щоб не сталося третього атомного вибуху, який би знищив і Мінськ, і Київ до основи. Вся Європа би вимерла.

  У цей час пожежні з Білої Церкви під командою майора Нагаєвського Г.Є. приступили до відкачки радіоактивної води, яка у перші години аварії затопила під реакторні приміщення 4 блоку. 32години відділення майора Нагаєвського ( М.Дяченко, С.Бовт, М.Павленко, П.Войцехівський і капітан П.Зборовський) в умовах особливо небезпечної радіаційної обстановки порівняної тільки з атомною війною, проводило відкачку води з – під реактора. Ці хлопці з Білої Церкви, зазначає автор, були справжніми ліквідаторами і справжніми героями! ”Працювали, як воювали. Швидко, чітко і злагоджено. Викладалися на повну силу. Як на війні. І згорали. Ядерним загаром...”

  Із книги читачі дізнаються, хто такі сталкери, які працювали в “Гарячій Зоні” і в яких умовах їм доводилося творити неможливе. Значне місце у книзі присвячено ліквідаторам із Білої Церкви. У цьому розділі вміщено фотографії і розповіді ліквідаторів та дані про Нагаєвського Г.В., Міщенка П.П., Сушка О.О., Сазонова В.Д., Авдєєва М.С., Кузена С.С., Соломаху І.П., Гашека В.Я., Пивоварова Л.В., Олексієнка Г.М., Волкова П.Ф., Сивця П.Б., Дорощинського М.Г., Кузя В.А., Суботовича Г.А., Смирного Л.Д., Шмика Р.Д., Пилаєва В.І., Силивончука В.Ф., Ястреба І.Г., Шевчик Н.А., Боярчук В.Д., Рудченко Г.І., Толочну Л.М., Петрова Л.Г., Петрову Т.Ф. Дуже зворушливо читаються вірші ліквідатора І категорії, евакуйованої з Прип`яті Іванової В.С. І хоч День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відзначається лише на початку грудня, книга С.С. Мерца “Ликвидаторы”, видана за сприяння Білоцерківської міської організації БЮТ (керівник Росоха В.Й.) буде щоденним нагадуванням і пам`яттю про їхній невмирущий подвиг в ім`я життя на землі.

  Т.Біла, зав.метод.відділом Білоцерківської міської ЦБС.

  Сім`я .- 2007 .- 10 жовт.- С.11.  Поділись з друзями:Біла Церква

Одними з найбільш значних культурних та освітніх
центрів міста є державні публічні бібліотеки!Централізована бібліотечна система Білої Церкви обслуговує 50873 читачів!

Це більш ніж 25% населення всього міста!

Докладніше